O Ολυμπιακός στέφθηκε πανάξια για 2η συνεχόμενη φορά πρωταθλητής Ευρώπης στο μπάσκετ, έστω κι αν δεν είχε πολύ εύκολο έργο. Όπως είχα προβλέψει, η Ρεάλ προσπάθησε να τρέξει και να παίξει run n gun παιχνίδι στην αρχή, επιβάλλοντας το ρυθμό της, ενώ ο Ρούντι ήταν σωστός ηγέτης στο 1ο 10λεπτο.

Στη συνέχεια όμως, οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνά τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι, γυρίζοντας από το -17, μόλις 4 πόντους με το τέλος του ημιχρόνου, με ηγέτη τον Περπέρογλου. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα, με το Σπανούλη να ξυπνάει κι επιτέλους να ηγείται. Μάλιστα ο "θρύλος" αναχαίτισε και το τελευταίο σοβαρό ξέσπασμα της Ρεάλ τελειώνοντας το 3ολεπτο στην ισοπαλία.

Το τελευταίο 10λεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό και ειδικά στον αρχηγό του που επιτέλους έδειξε γιατί είναι ο MVP της Ευρωλίγκας, βάζοντας ένα τρίποντο μαχαιριά από τα 9 μέτρα, κάνοντας το σκορ 90-78. Η Ρεάλ άρχισε τα φάουλ και τα τρίποντα της απελπισίας, όμως ήταν πια αργά.

O Ολυμπιακός πέτυχε τον άθλο του "repeat" κάνοντας ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με 100άρα-φάπα στη Ρεάλ, και μάλιστα σκοράροντας 39 πόντους στο 4ο 10λεπτο. Το ματς ήταν σε γενικές γραμμές εξαιρετικό για τους θεατές εντός γηπέδου, αλλά και από τα κομπιούτερ και τις τηλεοράσεις - διαφήμιση του αθλήματος. Βασικός πρωταγωνιστής του είναι βέβαια ο προπονητής του Γιώργος Μπαρτζώκας, ο 1ος Έλληνας προπονητής που κατακτά την Ευρωλίγκα.

Για τέλος έχω μια ευχή: Μακάρι το ελληνικό μπάσκετ να σηκώσει για 4η συνεχόμενη φορά το κύπελλο στο Λονδίνο στο Final 4 του 2014.